Strona główna

Węglewo

Bychowo

Karnice

 

Kędzie

 

 

Barkowo

 

 

IBDM

 
  Tutaj zamieszczone są informacje o Barkowie!!
 

 

Barkowowieś typowo rolnicza, zadbana, o układzie ulicówki, wyglądem przypomina ulicę w mieście. Wzmiankowana w 1335 roku. Obecnie liczy przeszło 600 mieszkańców. We wsi znajdują się: dwa sklepy spożywcze, oddział poczty, szkoła podstawowa, w pobliżu której przy drewnianych stołach i ławkach można spożyć posiłek. Historycznymi pamiątkami są: średniowieczny krzyż pokutny znacznej wielkości (umieszczony przy rozstajach dróg, w prywatnym ogrodzie na terenie posesji nr 24), 2 kościoły: barokowy, parafialny kościół św. Marcina z 1787 r. oraz klasycystyczny, poewangelicki kościół św. Antoniego z 1829 r.
 

 

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Marcina - pierwotnie istniejący - wymieniany w 1333 r.; około 1654 r. przejęty przez protestantów; w 1654 r. ponownie oddany parafii rzymsko-katolickiej; odnowiony w 1663 r. przez rodzinę Hatzfeldów. W czasie wojny siedmioletniej splądrowany. Obecnie istniejący ukończony został w 1787 r.; remontowany ponownie w latach 70 XX wieku – wymieniono wtedy ceglane posadzki na lastrykowe. Wyposażenie wnętrza jednolite - rokokowo-klasycystyczne (XVIII w.), w nim: ołtarz główny zdekompletowany, z wysoką ramą w formie nastawy, dołem ujęty parą niskich ścianek wysuniętych ku przodowi, zwieńczonych posągami świętych – Piotra i Pawła, ambona nadwieszona z wejściem od zakrystii, empora organowa, chrzcielnica w kształcie muszli, nakryta konchą, podtrzymywana przez trzy splecione delfiny.

 

Kościół pomocniczy pod wezwaniem św. Antoniego – pierwotnie drewniany, dawniej ewangelicki; w 1654 r. przejęty przez katolików. Nowy także drewniany, wzniesiony został na innym miejscu i poświęcony w 1742 r. Obecny - zbudowany został w 1829 r. ze wsparciem finansowym rodu Hatzfeldów. Po 1945 roku – rzymsko-katolicki. Jest to zabytek klasycystyczny, orientowany, murowany z cegły, otynkowany. We wnętrzu: ołtarz główny klasycystyczny z ok. 1830 r. wkomponowany we wschodni odcinek empory z pozostałościami ambony ołtarzowej (usuniętej po 1945 r.), ujęty parą pilastrów dźwigających belkowanie, chrzcielnica żeliwna, klasycystyczna z około 1830 r. z płytką czaszą i nakrywą zwieńczoną szyszką (przeniesiona z kościoła parafialnego), obraz Matki Boskiej Częstochowskiej – Królowej Korony Polskiej przywieziony przez przesiedleńców z Lewaczów – terenów wołyńskich.

 

 

 
 

Koło informatyczne z Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie

skład elektroniczny: Magdalena Bagińska kl. 3g

Projekt Edukacyjny Gimnazjum im.M.Rataja w Żmigrodzie